Red Box Soccer League
Join Us
Don't miss

Nauka angielskiego – inwestycja w siebie, za darmo!

te

Jolanta Olechowska

 

Robert Jankowiak

Jolanta Olechowska, nauczycielka języka angielskiego, trywialnie można określić Pani zajęcie ale to chyba zbyt uproszczone określenie ?

Jolanta Olechowska

Witam serdecznie, staram się jak mogę aby nauka u nas była nie tylko obowiązkiem.

RJ

„Dzieci”, których ma Pani pod opieką, są chłonni tej atmosfery, którą Pani wytwarza. Mówię „dzieci” ale to są dorośli ludzie, którym Pani zapewnia domową atmosferę , żyjąc ich problemami, nie ograniczając się do suchych wykładów.

JO

Zajęcia są prowadzone w godzinach pasujących słuchaczom, aby mogli pogodzić obowiązki służbowe, rodzinne z zajęciami nauki języka angielskiego. Dlatego niektóre zajęcia są dwa razy w tygodniu, trzy razy w tygodniu, w godzinach rannych, popołudniowych i wieczornych a nawet ci, którzy chcą chodzić pięć razy w tygodniu, mogą być zapisani do dwóch klas.

Tak, rzeczywiście los moich studentów nie jest mi obojętny i dlatego np. jeśli ktoś musi przerwać naukę z różnych przyczyn lub zmieni godziny nauki to nasza szkoła zawsze znajduje jakieś rozwiązanie, staramy się dopasowywać aby słuchacze mieli gdzie wracać i zawsze wracają.

RJ

No właśnie, podkreślmy jedno, że to jest szkoła przeznaczona dla tych co chcą się uczyć, chcą zmierzyć się w czasie wolnym z zadaniem, często trudnym jakim jest nauka obcego języka. Ci ludzie chcą coś poprawić w swoim życiu, mimo tego, że z reguły ich sytuacja jest stabilna zawodowo.

JO

Tak, niektórzy pracują ciężko, nierzadko fizycznie i po całym dniu pracy znajdują czas i chęci aby się dokształcić.

RJ

Na pewno jest to Pani zasługa, gdyż stara się Pani prowadzić zajęcia w sposób lekki, przyjemny aby ta nauka języka wchodziła jakby mimochodem do głowy. Wiem, bo sam się o tym przekonałem uczestnicząc w Pani zajęciach. Udaje się Pani pogodzić różne nacje biorące udział w zajęciach, przegląd narodowości jest imponujący a wiemy jakie są różnice kulturowe w poszczególnych krajach.
23

W szkole można spotkać wszystkie narodowości

 

Może Pani opowiedzieć coś więcej o samej szkole ?

JO

Nasza  szkoła Queens Adult Learning Center, mieści się na 27-35 Jackson Avenue, Long Island City, 11101 NY. Rzeczywiście studenci są z całego świata, wynika to z tego ,że tu na Queens jest największe skupisko różnych nacji, największe w Nowym Jorku, w całych Stanach a nawet podobno największe w świecie. Nie Bronx, nie Manhattan, nie Brooklyn a właśnie Queens. Mamy na zajęciach przedstawicieli kilkudziesięciu krajów, mówiących 16 językami – tego nie ma nigdzie, bo w innych dzielnicach szkoły są raczej środowiskowe czyli skupiające w większości przedstawicieli jednej nacji, w każdym razie jakaś nacja dominowała. U nas tego nie ma. Dlatego ludzie skazani są na siebie, na współpracę i co za tym idzie za poznawanie innych kultur i zwyczajów. Przez to ten język angielski jest spójnikiem i siłą rzeczy muszą wszyscy porozumiewać się po angielsku. Często dzielą się doświadczeniami i sobie pomagają. Dzięki temu uczą się samodzielności, zaczynają wierzyć w siebie i w możliwość funkcjonowania w tym ogromnym mieście, zrozumieć system, poczuć się częścią społeczeństwa.

RJ

Uff, słuchając Pani, to można tylko pewnie pomarzyć o braniu udziału w zajęciach. Czy trzeba spełnić jakieś specjalne warunki aby się zapisać do szkoły ?

 

 Jolanta Olechowska i Michał Chudecki

Jolanta Olechowska i Michał Chudecki, 4 – krotny Mistrz Polski w boksie, obecnie pięściarz zawodowy – również uczeń Pani Joli

 

JO

No w tym właśnie jest cały bajer, że zapisać się mogą wszyscy ! Trzeba mieć tylko skończone 21 lat, szkoły ni interesuje ani status społeczny ani status imigracyjny. Poza tym udział w zajęciach jest całkowicie bezpłatny ! Rozpiętość wieku i wykształcenia jest ogromna. Od młodych ludzi po osoby starsze, od tych co mają doktoraty po tych co nigdy nie chodzili do szkoły. Wszyscy są równi i wszyscy zaczynają od jednego poziomu, muszą sobie pomagać. Jedni mają jedne zdolności i umiejętności inni inne, pracując w grupie są skazani na współpracę. Starsi ludzie wnoszą doświadczenie, młodzi ogromną energię. Dla mnie ogromną satysfakcję sprawia połączenie tego wszystkiego i czerpię z tego siłę. To jest najpiękniejsze.

RJ

Udaje się to Pani w sposób doskonały, bo słuchacze zaczynają sprowadzać swoją rodzinę, znajomych a nawet dzisiaj jedna ze słuchaczek (latynoska) przyprowadziła swoją matkę, która nic nie rozumiała ale świetnie się czuła i próbowała brać udział w zajęciach.

JO

To było wspaniałe, jedyne co ubolewam, że nie mogą swoich dzieci przyprowadzać J

RJ

Atmosfera jest rodzinna, zajęcia trwają 3 godziny ale nawet nie wiadomo kiedy ten czas przeleci.

JO

Starsi ludzie tu przychodząc czują się przeniesieni w czasie, przypominają im się czasy młodzieńcze. Powiem jeszcze raz , że ta różnica kulturowa powoduje też to, że nie tylko uczą się języka angielskiego ale również innych języków: arabskiego, hiszpańskiego, francuskiego i innych, dotyczy to również poznania innych zwyczajów kulturowych

RJ

Siedzimy w nowoczesnej Sali, wszystko jest nowe, sprzęt komputerowy najnowszej generacji…

JO

Tak, ten budynek jest najnowszy jeśli chodzi o Wydział Oświaty Nowego Jorku. Został zbudowany specjalnie dla nas i oddany został do użytku we wrześniu 2013 roku. Wszyscy nauczyciele są licencjonowani przez stan Nowy Jork, wymagania są ostre.

RJ

Pani Joanno podam na koniec może telefon (718 361 9480) i maila do Pani aby nasi rodacy mogli się z Panią skontaktować, bo oprócz języka angielskiego można również podkształcić się w innych zawodach. Szkoła funkcjonuje codziennie od 9 do 2pm , od 2.30pm do 5.30pm, 6.30 do 9.30pm w soboty od 9 do 1 pm i 1 do 5pm

JO

Tak, to prawda, można podnieść swoje kwalifikacje w różnych dziedzinach. Bardzo nam zależy na Polakach aby się nie bali, tylko skorzystali z naszej oferty, można tylko zyskać – przede wszystkim aby poczuć się pewnie, po paru tygodniach już możemy w stopniu podstawowym się porozumiewać. Poza tym lokalizacja, po prostu rewelacja, można dojechać subwayem 7, E, F i G, autobusem B62, Q39 – dojazd jest fantastyczny i z Greenpointu, Ridgewood, Maspeth.

RJ

Pani Joanno dziękuję za rozmowę.

JO

Dziękuję, pozdrawiam całą Polonię w Nowym Jorku i zachęcam do dokształcania się , naprawdę warto.

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

UA-39429434-1