Red Box Soccer League
Join Us
Don't miss

Rafał „Muraś” Czerniawski – jeszcze jest szansa dla Polski ?

W meczu

Robert Jankowiak

Rafał „Muraś” Czerniawski jest moim dzisiejszym gościem, witam Ciebie Rafale…

Rafał Czerniawski

Witam bardzo serdecznie

RJ

Rafał zaskoczę Ciebie na pewno pierwszym pytaniem, można powiedzieć niestandardowym, jakie jest Twoje motto życiowe ?

Muraś

Moje motto życiowe ….. No na pewno Pan mnie zaskoczył tym pytaniem. Myślę, że „Zdrowo, godnie przejść przez życie i pomagać innym”

Muras w akcji

RJ

Tego się spodziewałem. Pamiętam nasze pierwsze spotkanie, dziewięć miesięcy temu. Mimo tego, że się nie znaliśmy bardzo się przede mną otworzyłeś, opowiadałeś o sobie, o swoich planach życiowych, o swoim potencjale. Zaciekawiła mnie jedna Twoja idea: pomaganie innym.

Muraś

Tak, tym się kieruję, że trzeba pomagać innym w ramach swoich możliwości, bo to zawsze wraca, odbija się w końcu pozytywnie. Nikogo nie zbywam półsłówkami, jeśli ktoś się do mnie zwróci to staram się jak najwięcej informacji od niego wyciągnąć aby poznać przyczyny zaistniałej sytuacji.

RJ

Miałem okazję się o tym przekonać, obserwując z uznaniem Twoje zaangażowanie w organizacji nowojorskiej edycji piłkarskiej Ligi Red Box. Widziałem, że w zespołach grało bardzo wielu Twoich znajomych, kolegów….

Muraś

Łatwo mi się przekonywało moich znajomych do wzięcia udziału w lidze, ponieważ ja znałem Ligi Red Box z Polski, nawet grałem. Rozgrywki tam trwają już 13 lat, są organizowane w Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, są największe w Polsce. Każdy mój czas spędzony w Polsce staram się organizować tak aby zagrać w lidze, buty piłkarskie wożę ze sobą zawsze

RJ

W jaki sposób spędzasz wolny czas ?

Muraś

Czasu wolnego zawsze miałem dużo, ostatnio trochę mniej. Wiąże się to z wejściem w dorosłe życie, żeby coś osiągnąć więcej, trzeba poświęcić dużo czasu. Uwielbiam komunikować się ze znajomymi, mam ich niesamowicie sporo, porozrzucanych po całym świecie – co się wiąże z tworzeniem określonej społeczności. Pozostałą wolną chwilę spędzam też na boisku, kocham piłkę nożną, obecnie trenuję i gram w Polonii Nowy Jork z którą zdobyłem Polonijne Mistrzostwo USA a ostatnio pokonaliśmy Arkę Gdynia 2-1 z okazji 50-lecia Polonii.

Muras i Damian Massey Laskowski

(Rafał „Muraś” Czerniawski& Damian „Massey” Laskowski)

RJ

Określona społeczność, możesz rozwinąć ten wątek ?

Muraś

Chodząc do szkół w Nowym Jorku, grając w klubach piłkarskich przebywałem wśród innych narodowości zorientowałem się, że dzieci Nowego Jorku posługują się 186 językami, poznałem inne kultury, obyczaje, chłonąłem wszystko. Miałem okazję poznać ich rodziny, które przyjeżdżały w odwiedziny, byłem zapraszany na różne tradycyjne uroczystości tych kultur. Teraz się porozjeżdżali się po całym świecie. Czułem, że naczelną dewizą ich było: kochać i być kochanym. To pozwoliło mi nabrać dystansu do życia i postrzegać życie nie tylko pod kątem konsumpcyjnym. I zacząłem tworzyć społeczność polonijną i nie tylko na bazie tych doświadczeń

RJ

Bardzo Tobie leży na sercu dobro Polonii amerykańskiej, która jednak nie jest zjednoczona, jest rozdrobniona….

Muraś

Polacy są wspaniałym narodem, jestem dumny z tego, że jestem Polakiem. Mamy przebogatą historię ale rozbiory, II wojna światowa, 50 lat ciemnej komuny o mało nas nie zniszczyło. Wykształciło w nas jednak to co brakuje społeczeństwu amerykańskiemu. Polacy wszędzie dadzą sobie radę, okupacja najpierw niemiecka, potem radziecka wyzwoliły w nas instynkt przetrwania, dawanie sobie rady w każdej sytuacji. Przez to Polacy są skupieni tylko na sobie, nie potrafiąc się zjednoczyć, wspólnie osiągnąć jakiś wyższy cel, zakładają sobie skorupę na głowę i najgorszy jest ten brak komunikacji, brak komunikacji powtarzam pomiędzy młodym pokoleniem a pokoleniem 40-50 latków.

Greenpoint symbol Polonii nam umiera…

RJ

Rafał, Greenpoint nie umiera tylko się zmienia, taki jest świat, trzeba do tego się przystosować. Nie wszyscy pouciekali, ci co zostaną i to zaakceptują – wygrają. Naturalnie dostajemy na tacy możliwość zrobienia nowej, innej Polonii.

Muraś

No tak, to prawda. Na spokojnie jak się pomyśli to rzeczywiście, trzeba walczyć i przetrwać, nie ograniczając się tylko do narzekania. Trzeba to wykorzystać, to co daje nam wkraczająca amerykanizacja. Ale wydaje mi się, że może to zrobić raczej nasze pokolenie, które jest bardziej otwarte. Pana pokolenie z całym szacunkiem, mając takie możliwości zaprzepaściło tę szansę. Chociaż są wyjątki, jak mój szef a przede wszystkim bliski przyjaciel Andrzej Grudziński właściciel AG Construction prowadzącej prace wykończeniowe na Manhattanie. Jest to człowiek, któremu mogę zaufać, nigdy nie złamał danego słowa i wiem, że inni mogą na nim polegać, taki wzór polonijnego przedsiębiorcy.

Muraś w locie

RJ

Ogromny jest potencjał w Twoim pokoleniu, trzeba tylko uświadomić je historycznie. Całe szczęście, że młodzież chce tego słuchać, przekonałem się o tym opowiadając o historii Polski w rozmowach bezpośrednich. Niestety jest to przekaz dość ograniczony, jeśli chodzi o dostęp.

Muraś

Tak mamy co opowiadać: potęga Polski w XVI,XVII wieku, rozbiory, wspaniałe XX lecie międzywojenne, no i potem ta wojna i komuna. Trzeba wyjaśnić dlaczego u nas nie ma ukształtowanych elit politycznych ale wierzę, że to kwestia czasu!

RJ

Wracając do Twojej osoby, budujesz społeczność wokół siebie, co chwilę ktoś do Ciebie przylatuje z całego świata, głównie z Polski

Muraś

Tak, na mnie każdy może liczyć, ja mogę liczyć na moich przyjaciół, ostatnio jak byłem w Polsce, w Poznaniu dwa tygodnie to dostałem mieszkanie i samochód, zupełnie za darmo. Stworzyłem wspaniałą grupę znajomych, cieszę się z tego. Nie zgadzamy się we wszystkim ale odczuwamy podobne potrzeby pomagania i współpracy.

RJ

To są Polacy ?

Muraś

Tak, w większości

RJ

No widzisz Rafał czyli już macie podstawy stworzenia czegoś wielkiego….

Muraś

Tak, czuję to, że grupa ludzi, którą stworzyłem i do której należę pewnego dnia weźmie sprawy naszego kraju czyli Polski w swoje ręce. Jesteśmy wielkim narodem. Czytałem kiedyś książkę Normana Daviesa „Powstanie ‘44”, ten angielski historyk spędził w Polsce, w Warszawie 3 lata aby rozmawiać z ostatnimi żyjącymi powstańcami i stwierdził, że Polacy są najbardziej odważnym narodem – tylko ten cały komunizm nas potwornie zniszczył, tak jak przedtem faszyzm. Ci Polacy, którym udało się wyjechać, muszą wrócić z nowym bagażem doświadczeń aby realizować lepszą Polskę. Muszą nasi rodacy się po prostu zjednoczyć i to jest zadanie dla mojego pokolenia, obecne pokolenie niestety nie jest w stanie tego zrobić. Proszę mi wierzyć , że młodzi ludzie naprawdę są świadomi tego przedsięwzięcia.

 

RJ

No Rafał, mocne postanowienia

Muraś

Tak to czuję , jestem niepoprawnym optymistą

RJ

Fajnie czyli najpierw spróbujecie coś zrobić z nowojorską Polonią a potem gotowe wzorce przeniesiecie do Polski.

Muraś

Dokładnie

RJ

Obecnie grasz w Polonii Nowy Jork a gdzie zacząłeś swoją karierę ?

Polonia Nowy Jork

(Rafał „Muraś” Czerniawski 3 od lewej, górny rząd)

Muraś

Orzeł Yonkers, gdzie trenerem był też Poznaniak, były zawodnik Olimpii Poznań i Mlodzieżowej Reprezentacji Polski do którego do dziś mam wielki szacunek za to co mnie nauczył. Yonkers jest nad Bronxem to był mój pierwszy klub tam mieszkałem, niestety nie ma już tego klubu jak wielu innych polonijnych, jak Polska przystąpiła do Unii, to ludzie przestali przyjeżdżać. Kiedyś było chyba ze 40 klubów polonijnych

RJ

Muzyka to Twoja druga miłość ?

Muraś i Piotr Ganda Miężał

(Piotr „Ganda” Miężał&Rafał „Muraś” Czerniawski)

Muraś

Wychowując się w Poznaniu, na Jeżycach – pozdrawiam Jeżyce jak i cały mój ukochany Poznań – nie sposób było przejść obojętnie obok Hip-hopu. Wychowałem się na tej kulturze i żyję nią do dziś. Wtedy nie było internetu i chłopacy, którzy nagrywali wtedy,  są pionierami tej kultury, która sprzedaje więcej płyt niż jakikolwiek rodzaj muzyki w Polsce, przynosili nam pod klatkę swoje pierwsze kasety magnetofonowe. Hip-hop to nie tylko muzyka to kultura, styl życia, łamanie granic i stereotypów. I cieszę się, że mogę czasem dorzucić do tego swoje 2 grosze.

Archiwalne

(Rafał „Muraś” Czerniawski 3 od prawej, górny rząd)

RJ

Rafał pamiętasz jak się poznaliśmy ?

Promocja Lig Red Box

(Robert Jankowiak&Rafał „Muraś” Czerniawski)

Muraś

Tak, poznał nas Thierry Henry  Oczywiście żartuję, poznaliśmy się na prezentacji przedsezonowej zespołu New York Red Bulls w Chelsea Piers i zrobiliśmy sobie z tym wspaniałym piłkarzem zdjęcie. Na tę prezentację przyjechałem jak się dowiedziałem od znajomego, że Pan będzie i będziemy mogli rozmawiać o lidze Red Box w Nowym Jorku. Ligę Red Box znałem z Poznania, tak ,że wiedziałem ,że to będzie strzał w dziesiątkę i się nie pomyliłem.

Muras i Thierry Henry

(Rafał „Muraś” Czerniawski&Thierry Henry)

RJ

Mieliśmy też spotkania z innymi znanymi postaciami…

Muras Julia i Jurgen Klinsmann

(Rafał „Muraś” Czerniawski&Julia Chudecka&Jurgen Klinsmann)

Muraś

Tak, Jurgen Klinsmann, prowadzący reprezentację USA, w przeszłości świetny piłkarz, kapitan i trener Reprezentacji Niemiec. Najsłynniejsi piłkarze amerykańscy, były przeżycia.

Klinsmann słucha z zainteresowaniem info o ligach Red Box

(Rafał „Muraś” Czerniawski&Jurgen Klinsmann&Robert Jankowiak)

RJ

Oprócz sukcesu organizacyjnym jaki osiągnęliśmy tworząc ligę Red Box, osiągnąłeś też sukces ze swoją drużyną White Eagles, w pierwszym sezonie zostaliście Mistrzem Nowego Jorku.

White Eagles zwycięzcy pierwszego sezonu Lig Red Box w Nowym Jorku

(White Eagles Mistrz Nowego Jorku – wiosna 2013)

Muraś

Powiem tak, osiągnęliśmy ten sukces ponieważ grał ze mną mój brat Dawid. Tyle ile godzin mamy przetrenowanych na jednyn boisku to chyba żadne inne rodzeństwo nie ma.. Wszyscy chcieli wygrać a my chcieliśmy się dobrze bawić. Z bratem gramy w ciemno, mimo, że Dawid w tej chwili trenuje koszykówkę w Davenport University Michigan. Chciałbym wymienić też i innych zawodników co mieli spory udział : Michał Zebzda w bramce, bronił fantastycznie mimo, że nigdy nie był bramkarzem, Łukasz Poduszczak był również bardzo mocnym ogniwem tej drużyny, Eryk Lisiewski, Konrad Walczak, Steven Pomoryn to koledzy z którymi gram w piłkę od 1995 roku. Jednak pierwszy mecz przegraliśmy sromotnie z City Skyline 15:2 ale wtedy skład był naprawdę eksperymentalny, potem dotarł Dawid i wszystko się zmieniło. Miłość zwycięża wszystko, czego dowodem była rodzinna drużyna Dynasty, który wygrała kolejny sezon.

Muraś i Dawid

Rafał „Muraś” Czerniawski wraz ze swoim bratem Dawidem

RJ

Dziękuję Rafale za wywiad.

Zakonczenie Lig red Box

Rafał „Muraś” Czerniawski&Robert Jankowiak

Muraś

To ja dziękuję za możliwość brania udziału w projekcie Ligi Red Box, cieszę się ,że zostało coś zrobione przez Polonię dla Polonii i nie tylko. Mam nadzieję ,że kolejne projekty w 2014 np. Akademia Piłkarska dla dzieci czy kolejny sezon lig Red Box wypalą bo te przedsięwzięcia uczą komunikacji, porozumiewania się, współżycia nie ma zagrożeń serwisów społecznościowych na boisku, dzieci, młodzież i dorośli są zmuszeni do współpracy. Mam nadzieję, że Pana projekty Red Box się udadzą, bo naprawdę są tego warte, są fantastyczne.

Chciałbym Mamę pozdrowić i jej naprawdę podziękować za wszystko, no i brata Dawida. Kocham was obu bardzo!

Muraś z Mamą i bratem Dawidem

Rafał „Muraś” Czerniawski&Mama Rafała i Dawida&Dawid Czerniawski

pier

Dawid Czerniawski&Rafał „Muraś „Czerniawski&Piotr „Ganda” Miężał

  Dream Team 1 sezonu Lig Red Box w Nowym Jorku

(Dream Team Wiosna 2013)

 

 

 

UA-39429434-1