Red Box Soccer League
Join Us
Don't miss

Wywiad pomiędzy Robertem Jankowiakiem a Sebastianem Ziębą

IMG_4071040663956

Robert Jankowiak

Sebastian Zięba, współzałożyciel zespołu Sebax. Postać ciekawa ponieważ był jedynym prowadzącym drużynę w rozgrywkach ligi Red Box. Nie mogąc grać ze względu na kontuzję.

Sebastian Zięba

Tak, rzeczywiście odniosłem kontuzję, zerwania wiązadeł krzyżowych. W styczniu będę miał operację.

RJ

Opowiedz o sobie

SZ

Urodziłem się w Nowym Jorku, na Brooklynie,24 lata temu. Chodzę do colleg’u Kingsborough studiuję biznes, dorabiam pracą w restauracji Osteria Italiana , pomagam Mamie w dopięciu domowego budżetu. Pracowałem zawsze, w Polamerze, w biurach, w restauracji, wszędzie podpatrywałem jak się robi biznes.

RJ

Coś wspaniałego , urodziłeś się w Nowym Jorku, jesteś pierwszym bohaterem naszych wywiadów urodzonym  tutaj. Jakie to uczucie ?

SZ

Wspaniałe,lubię Nowy Jork urodziłem się tutaj to jest cudowne ale kocham Polskę

RJ

Wiem, że jesteś wielkim polskim patriotą, jeździsz do Polski, pomagasz tam rodzinie. Podoba Ci się w Polsce ?

SZ

Bardzo ! Moim marzeniem jest mieszkać w Polsce. Mam taki plan aby po studiach spróbować wyjechać do Polski i spróbować osiąść na stałe.

RJ

Grałeś, trenowałeś w jakiś klubach ?

SZ

Trenowałem, grałem między innymi w Polonezie Nowy Jork, Polonii Nowy Jork w rezerwach i zacząłem treningi w greckiej drużynie , w której obecnie gra Dawid Ditrich ale przytrafiła się ta przeklęta kontuzja. Grałem z reguły jako prawy pomocnik, bramek nie strzelałem ale dobry byłem we wrzutkach. Chciałbym podkreślić jedno, że zawsze byłem rezerwowym, to był mój poziom i zdawałem sobie z tego sprawę.

Prowadziłem też zajęcia piłkarskie dla dzieci 4-5 letnich na Manhattanie.

RJ

Grając w tych klubach wyciągałeś wnioski ?

SZ

Trenując obserwowałem jak funkcjonuje biznes sportowy. W przyszłości chciałbym  pracować w marketingu sportowym lub prowadzić zajęcia piłkarskie, może trenerem ? Może będąc w Polsce zrobię licencję trenerską ? Piłka nożna to moja pasja ! A wszędzie gdzie jest piłka nożna w poważnym wydaniu stoją za tym korporacje – to jest fascynujące.

Mam nadzieję ,że po operacji będę mógł wrócić na boisko ale zdaję sobie sprawę, że tylko w sensie szkoleniowym lub rekreacyjnym

RJ

Poznałem Ciebie w rundzie wiosennej, kiedy z wielkim zaangażowaniem prowadziłeś drużynę Sebax. Byłeś jedynym trenerem, coachem zespołu ligowego. Sebax co to za drużyna była ?

SZ

Zespół złożony z moich kolegów, z którymi się wychowałem, z którymi trenowałem.. Byliśmy dofinansowani przez firmę Sebax Construction Pana Sebastiana Olko, którego serdecznie pozdrawiam.

RJ

Zgromadziliście, razem z Łukaszem Stankowskim, naprawdę bardzo interesujących, młodych zawodników.

SZ

Więcej zasługi w tym Łukasza, ponieważ ja ze względu na kontuzję od roku już nie gram i to Łukasz namówił swoich kolegów z którymi grał do wzięcia udziału w tej super lidze Red Box, która przyszła do nas z Polski. Sądziliśmy, że nasz zespół wygra spokojnie te ligę bo zawodników mieliśmy bardzo dobrych. No i wygrywaliśmy mecze, parę przegraliśmy

RJ

Bardzo dobrze Wasz zespół grał, był wymieniany w gronie faworytów, awansowaliście do pierwszej ligi ale pod koniec zeszło z was powietrze. Może dlatego, że pojechałeś pod koniec sezonu wiosennego lig Red Box w Nowym Jorku do Polski, pomagać przy żniwach. Zostawiłeś drużynę no i zaczęła przegrywać J

SZ

Dokładnie (śmiech) ale na poważnie to chłopaki byli poukładani, coś zacięło

RJ

Jacy byli zawodnicy byli wyróżniającymi się w lidze ?

SZ

Przede wszystkim Nick Viaggio, zawodnik z bogatą przeszłością, mimo młodego wieku. Uważam, że mógłby dostać szanse w polskiej lidze. Poza tym Adam Maliniak, dobry, szybki zawodnik i Łukasz Stankowski, nasz bramkarz. Poza tym zawodnicy z Phoenix, duże doświadczenie, trzeba to uszanować, zawodnicy z klubu Polonia Nowy Jork. Sądzę, że młodzi polonijni piłkarze mogliby się od nich uczyć.

RJ

Taka jest piłka nożna, ktoś musi przegrać. Grałeś w podobnej lidze jak liga Red Box ?

SZ

Grałem, w koedukacyjnej ale tam poziom był o wiele niższy. Tam ludzie przychodzą aby się bawić piłką nie ma rywalizacji – grają z reguły Amerykanie, składy mieszane mężczyźni i kobiety. I to niektóre kobiety były lepsze od mężczyzn.

RJ

Piłkami jakimi graliście ?

SZ

Takimi zwykłymi z marketu, tu w Red Boxie to ,że graliśmy piłkami profesjonalnymi Adidasa budziło u zawodników duży szacunek, fajnie się nimi grało. Dobrze też, że w lidze Red Box nie było wślizgów, gra była bezkontaktowa, bardzo dobry pomysł.

RJ

Jak się dowiedziałeś o lidze Red Box ?

SZ

Muszę pomyśleć… A już wiem, kolega mi powiedział, podał stronę, wszedłem, zobaczyłem  no i się zapisaliśmy. Szczerze mówiąc myślałem, że Pan mnie zauważy, że prowadzę drużynę, kupiłem sobie nawet taką trenerską tablicę do prowadzenia zespołu.

RJ

No przeciez zauważyłem, nawet przeprowadziłem z Tobą wywiad dla Radia Rampa. Zwróciłeś moją uwagę, wasza ekipa była poukładana taktycznie, to było widać. No a teraz przejdźmy do poważnej piłki, jakiemu klubowi kibicujesz ?

SZ

W moich żyłach płynie Arsenal, kocham angielską piłkę, to mnie fascynuje. Szybki, mocny futbol. Moim idolem był Thierry Henry. Byłem w Londynie , byłem na stadionie Arsenalu. Podoba mi się historia Arsenalu, chyba najpiękniejsza z angielskich drużyn. Fantastyczny trener Arsen Wenger. Bardzo się cieszę ,że tam gra Łukasz Podolski, uważam, Robert Lewandowski tez powinien grać w angielskiej lidze. Chciałbym, żeby inni piłkarze polscy grali w tej najlepszej lidze. Teraz Arsenal ma bardzo silny skład, uważam , że wygramy w tym roku ligę. Dużo dało ,że drużynę wzmocnił Mehmet Ozil. Szkoda, że Suareza nie udało się ściągnąć ale może w przyszłym sezonie…

RJ

Polska reprezentacja ?

SZ

Kibicuje zawsze, myślałem, że Franciszek Smuda na Euro 2012 osiągnie sukces, tak jak w przeszłości z klubami ale nie wyszło. I tak uważam ,że za Smudy Polska reprezentacja grała lepiej niż obecna.  Smuda jest moim ulubionym  trenerem, mojego ulubionego klubu w Polsce czyli Wisły Kraków.

RJ

W Nowym Jorku ?

SZ

Polonia Nowy Jork, życzę tej drużynie aby wróciła z powrotem tam gdzie jej miejsce czyli do pierwszej ligi. Polacy zasługują na to aby ich klub był znowu postrachem  najlepszych. Zresztą widać, że Pan Michał Siwiec, Prezes Polonii Nowy Jork na poważnie myśli o awansie. Nowy trener ze znanym nazwiskiem, nowy sprzęt sportowy, w zawodników wstąpił bojowy duch.

RJ

No i na 50 lecie powstania klubu zaprosił klub z Polski Arkę Gdynia, duża rzecz. Trochę teraz jeszcze o sobie. Jesteś człowiekiem wierzącym i nie ukrywasz tego.

SZ

Tak wierzę w Boga, nie wstydzę się tego , jestem ministrantem w moim kościele, Parafii Świętego Krzyża na Maspeth, gdzie proboszczem jest Witold Mroziewski.

RJ

Kogo pozdrawiamy ?

SZ

Chciałbym  pozdrowić moją rodzinę, Mamę, której wszystko zawdzięczam, dzięki której wierzę w Boga i trwam w wierze. Tak jak Mama mnie wychowała, tak ja bym chciał wychować swoje przyszłe dzieci. Chciałbym pozdrowić  moją sympatię z Polski Gabrielę, piękne imię, bardzo mi się podoba. Gabriela w przyszłym roku przyjedzie do mnie, do Nowego Jorku i bardzo się cieszę z tego, pokażę jej to wspaniałe miasto i amerykański styl życia. Przedtem 16 grudnia lecę do Polski na święta i również bardzo się z tego cieszę.

IMG_4084501002730

IMG_4088304451532

IMG_4092671001203

IMG_23564938288158

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

UA-39429434-1