Red Box Soccer League
Join Us
Don't miss

Wywiad z Łukaszem Stankowskim

IMG_3918

Robert Jankowiak

Łukasz Stankowski, bramkarz, współtwórca drużyny Sebax, uczestnik dwóch edycji lig Red Box w Nowym Jorku

Łukasz Stankowski

Witam serdecznie

RJ

Łukaszu, spotykamy się po raz kolejny, byłeś już bohaterem wywiadów jakie z Tobą przeprowadzałem, między innymi dla Radio Rampa. Może się przedstawisz ?

ŁS

Urodziłem się w Białymstoku, jak miałem 4 lata wyjechaliśmy do USA. Tak, że w Polsce nie chodziłem nawet do przedszkola. Bardzo się cieszę ,że mieszkam, żyję w Nowym Jorku. Do Polski jeździłem na wakacje ale ostatnimi czasy trochę rzadziej. Ostatni raz 5 lat temu. Widzę ,że nie jest tam łatwo. Do szkoły przy parafii Świętego Krzyża, chodziłem razem z moim przyjacielem Sebastianem Ziębą, tam uczyłem się języka polskiego.

RJ

Gdzie pracujesz ?

ŁS

W firmie ubezpieczeniowej na Maspecie, zajmującej się taksówkami, w dziale księgowości, zajmuję się rozliczeniami czeków.

RJ

Ostatnio jak rozmawialiśmy to pracowałeś gdzie indziej ?

ŁS

Tak, na Queens, pracowałem jako osobisty trener ale praca była niestabilna, małe pieniądze,  praktycznie po kilkanaście godzin dziennie ale nie wszystkie były płatne. Praca fajna, pomagałem ludziom schudnąć.

RJ

Mieszkasz na Maspecie, planowaliście kupić dom ?

ŁS

Tak, wreszcie mamy swój dom, przyzwyczajamy się do nowej sytuacji. Mieszkam z rodzicami, dom jest dwurodzinny, nic więcej nie trzeba. Spełniło się nasze marzenie. Oczywiście na Maspecie, całe moje życie związane jest z tym miejscem.

RJ

Łukasz, oglądamy mecz Twojego klubu Polonia Nowy Jork.

ŁS

Tak gramy z Ukraińcami New York Ukrainians, z moim byłym klubem od którego wszystko się zaczęło. Grałem w nim 2 lata, potem inny klub i znowu Ukraińcy. Teraz Polonia.

RJ

Zaraz, zaraz, tzn ,że kiedy zacząłeś trenować ?

ŁS

Późno zacząłem, bo dopiero w wieku 19 lat

RJ

Tak późno ? Trenowałeś coś wcześniej ?

ŁS

Nigdy przedtem nie grałem w piłkę nożną, raczej koszykówka, baseball, później siatkówka, która pomogła mi grać na obecnej pozycji czyli bramkarza.

RJ

Czyli nie miałeś treningów typowo piłkarskich, bramkarskich ?

ŁS

Jestem samoukiem, dopiero jak przyszedłem do Polonii , kolega Grzegorz, który broni w tym meczu, zaczął mnie wprowadzać w techniki bramkarskie.

RJ

Wracając do meczu, przegrywacie 0:1, szkoda, że nie możesz w tym meczu wystąpić, bo z tego co widzę to w zespole ukraińskim grają uczestnicy lig Red Box, Twoi byli koledzy z zespołu Sebax.

ŁS

Gra m.in. Adam Maliniak , Dawid Alkasimi. W ogóle ten zespół ukraiński jest tylko z nazwy, Ukraińców jest chyba dwóch. W ogóle w tych drużynach co tu grają, mimo tego ,że są włoskie, hiszpańskie, irlandzkie, to składy są mieszane. Polonia Nowy Jork jest wyjątkiem grają sami Polacy.

RJ

Wracając do lig Red Box, skąd wziął się akces do ligi ?

ŁS

Właśnie Adam Maliniak, grający tutaj, najpierw mi powiedział, że liga  piłkarska, który w Polsce już długo jest, rusza w  Nowym Jorku ! Namówiłem właściciela firmy Sebax Sebastiana Olko do wzięcia w tym udziału, bo liga Red Box była w każdej polonijnej gazecie, były wyniki, komentarze, tabele, dobra promocja dla firmy, nazwa ciągle funkcjonowała w mediach.

RJ

I co warto było grać ?

ŁS

Pomyśleliśmy, że to dobry pomysł, coś ciekawego wziąć w tym udział i się nie pomyliliśmy. Warto było. Zwłaszcza pierwszy sezon, gdzie walczyliśmy o najwyższe trofea jako Sebax. Piłki  Adidasa z Champions League, no i ta oprawa medialna. Podobały mi się programy w Radio Rampa, które były o lidze Red Box, potem te programy o Ekstraklasie w Polsce i pierwszej lidze.

RJ

Razem z Sebastianem współorganizowaliście tę ekipę ?

ŁS

Tak, Sebastian udzielał się jako trener i dobrze mu szło. Udało nam się zebrać młodą, międzynarodową grupę chłopaków. Amerykanie, Polacy, Ukraińcy nawet Arab. Nieźle szło do pewnego momentu, nie wiem co się stało. Czerwona kartka Dawida, może brak Sebastiana J, który wyjechał do Polski ?

RJ

Grałeś wiosną w drużynie Sebax i latem w PDP Contracting, jacy zawodnicy zwrócili Twoją uwagę ?

ŁS

Marek Rakowski , Damian Janicki z Phoenix, Piotr Dublicki

RJ

Damian Janicki strzelił 36 bramek w jednym sezonie, niesamowity wyczyn.

ŁS

No właśnie, król strzelców ligi Red Box a w Polonii gra na prawej obronie.

RJ

Dałby sobie radę z przodu ?

ŁS

Sądzę ,że tak, w zeszłym meczu strzelił piękną bramkę i to z lewej nogi a jest przecież prawonożny

RJ

Grałeś w dwóch mocnych zespołach, miałeś dużo okazji do interwencji ?

ŁS

Zwłaszcza w drugim sezonie, miałem dużo pracy, bo chłopaki bardzo ładnie z przodu i zapominali o obronie, często zostawałem sam.

RJ

Dziękuję za wywiad, chciałbyś kogoś pozdrowić ?

ŁS

Pozdrawiam Mamę i Sebastiana Olko za to ,że nam pomógł. Wiosną jak liga Red Box wróci, to na pewno chciałbym z chłopakami wziąć udział.

 

LS1

1

3

WP_20131027_001

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

UA-39429434-1